Kilka słów o wentylacji blachodachówek

W skład zestawów akcesoriów do dachówek ceramicznych wchodzą specjalne dachówki wentylacyjne. Dzięki tym elementom dekarze nie mają problemu z wykonaniem wentylacji pokrycia dachowego – znacznie trudniej jest w przypadku pokrycia z blachodachówki. W Polsce dachy skośne pokrywane są w systemie podwójnym, gdzie warstwę wstępnego krycia wykonuje się ze specjalnej membrany, ale to nie ten element stanowi komplikację w kwestii wentylacji.

Przestrzeń wentylacyjna i prawidłowe wykonanie okapów

Membrany wstępnego krycia (MWK) to membrany wysoko paro-przepuszczalne. Pod blachodachówką, nad membraną wstępnego krycia, musi znajdować się przestrzeń wentylacyjna. By mogła powstać, wykorzystuje się kontrłaty. Prawidłowa wentylacja dachu jest możliwa wówczas, gdy do utworzonej w ten sposób szczeliny wykonamy odpowiedni wlot i wylot powietrza. To ważne, ponieważ jeśli nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji pokrycia, pod blachodachówką będzie gromadziła się woda w postaci zawilgoceń i skroplin. Prawidłowy dopływ powietrza w dachach pokrytych blachodachówką zapewniamy różnymi metodami wykonania okapów. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań to utworzenie wlotu powietrza deskami czołowymi zdystansowanymi klockiem, do których mocowana jest obróbka blacharska, tzw. kapinos. Pod klockami mocowane są kratki wentylacyjne – takie same jak w okapach dachów z pokryciem z dachówki.

Wyloty wentylacyjne w pokryciu z blachodachówki

Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych Dachlux z Warszawy, główna zasada dotycząca wylotów wentylacyjnych jest prosta: wyloty, które znajdują się pod kalenicą dachu, muszą znajdować się jak najbliżej niej samej. Jeśli zamierzamy wykonać wylot z wywietrznikami lub kominkami, konieczne jest wykonanie dziury w pokryciu – i to właśnie stanowi problem, ponieważ należy to zrobić na ułożonej i zamocowanej już blachodachówce. Projektanci, zwłaszcza początkujący, często nie wskazują, jaki dokładnie wywietrznik, czy kominek wybrać do danego pokrycia dachowego, a co za tym idzie, decyzja należy do kierownika budowy. Najlepiej zdecydować się na systemowe wywietrzniki oferowane przez producentów blach profilowanych, które wyglądem przypominają dachówki wentylacyjne. Na gotowym pokryciu są mało widoczne, a ponadto ich montaż nie jest skomplikowany. Zawsze jednak pozostaje problem wykonania precyzyjnego wycięcia otworu w blachodachówce. Podsumowanie: właściwa wentylacja blachodachówek składa to dwa zadania: prawidłowe stworzenie przestrzeni wentylacyjnej między pokryciem zasadniczym a membraną wstępnego krycia i wykonanie wylotów powietrza.