Do jakich prac przydadzą się kołki Driva?

Wieszanie elementów na płytach kartonowo-gipsowych może okazać się źródłem sporych problemów. By ich uniknąć, należy stosować produkty przeznaczone do montażu w tym podłożu – kołki Driva.

Kołki Driva: zastosowanie

Kołki typu Driva stanowią jeden z najważniejszych sposobów montażu różnego typu lekkich elementów na ścianach wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Ich (między innymi łatwość użycia, wytrzymałość przy prawidłowym stosowaniu oraz przystępna cena) sprawiły, że przy remontach mieszkań wykończonych za pomocą płyt K-G stały się jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Co jednak warto wiedzieć na ich temat? Z jakich materiałów produkowane są kołki Driva i jakie elementy możemy zamocować za ich pomocą?

Z czego wykonane są kołki Driva?

Kołki Driva dostępne są w dwóch wersjach – wykonanej z metalu oraz tradycyjnej, wyprodukowanej z użyciem tworzyw syntetycznych. Te pierwsze zazwyczaj wykonuje się z użyciem stopów cynku i aluminium. Są to metale charakteryzujące się niewielką gęstością i tym samym nie obciążające nadmiernie danego połączenia. Do produkcji kołków plastikowych zwykle wykorzystuje się zaś poliamidy (takie jak nylon), nierzadko wzbogacone o domieszkę włókien szklanych.

Kołki Driva – jak działają?

Charakterystyczną, odróżniającą je od innych kołków cechą jest specyficzny kształt. Ich konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa połączeń wykonywanych w niezbyt stabilnym podłożu, jakim są ściany z płyt kartonowo-gipsowych. Stożkowy kształt i szeroki gwint zapobiegają przebiciu się kołka przez cienką płytę oraz gwarantują optymalny rozkład sił działających na kołek. W cechujących się dużą kruchością ścianach z K-G jest to absolutnie najważniejsze.

Co możemy powiesić dzięki kołkom Driva?

Mimo tego jednak kołki Driva nie sprawdzają się we wszystkich zastosowaniach. Są one przeznaczone do montażu elementów o niewielkiej masie. Mogą być użyte do zawieszania puszek elektrycznych, listew przypodłogowych lub sufitowych, lekkich, dekoracyjnych półek, czy też ramek ze zdjęciami (o ile te są niewielkich rozmiarów). Nie nadają się natomiast do wieszania szafek kuchennych, półek na książki, ciężkich zegarów lub obrazów. W takich sytuacjach niezbędny będzie montaż specjalnej konstrukcji wspornej ukrytej pod płytą K-G.