Jak prawidłowo zaprojektować własny dom?

Stworzenie dobrego projektu domu to dla projektanta nie lada wyzwanie. Z drugiej strony – szerokie pole do popisu. Pomagają w tym: duża wiedza techniczna, znajomość nowych trendów budowlanych, umiejętność zagospodarowania przestrzeni, wyższe wykształcenie inżynieryjne oraz umiejętność korzystania z nowoczesnych programów graficznych, które służą do modelowania projektów w trójwymiarze. Jakie etapy pomagają przejść przez cały proces projektowania domu?

Projekt wstępny i budowlany

Kompleksowy projekt domu składa się z kilku odrębnych prac charakteryzujących się etapowością i dużą szczegółowością – wyjaśnia projektant z firmy budowlanej Ribet zajmującej się m.in. projektowaniem domów zarówno na zlecenie klientów, jak i na wewnętrzne potrzeby samej budowy. Wychodząc od ogólnej koncepcji kończy się na pełnym projekcie, który zawiera wszystkie elementy konstrukcyjne, instalacyjne oraz informacje dotyczące niezbędnych materiałów budowlanych. Pierwszym etapem projektowania jest projekt wstępny, który uwzględnia wywiad z klientem oraz przygotowanie zestawu rysunków architektonicznych służących do przedstawienia idei budynku i jego wstępnej akceptacji. Zawiera on rzuty, elewacje oraz plan usytuowania budynku na działce i charakteryzuje się niewielkim stopniem uszczegółowienia.

Rozszerzony projekt wstępny nazywany jest budowlanym. Jest on bardziej szczegółowy – zawiera informacje dotyczące rozwiązań technicznych, konstrukcyjnych i materiałowych oraz przedstawia sposób i technologię budowy, dzięki czemu pozwala ocenić prawidłowość przyjętych rozwiązań. W tej fazie projektowania można również przedstawić go urzędom państwowym, aby uzyskać zezwolenie na budowę.

Projekt przetargowy i wykonawczy

Ostatnimi etapami projektowania domu są projekty: przetargowy i wykonawczy. Pierwszy z nich zawiera informacje, które umożliwiają wyłonienie wykonawcy robót budowlanych w drodze przetargu. Drugi powstaje już po uzyskaniu zezwoleń i jest podstawą dla firmy budowlanej do postawienia budynku. Dzięki projektowi wykonawczemu, który zawiera doprecyzowane informacje i dokładniejsze rysunki niż projekt budowlany, wykonawca ma mniejsze szanse na popełnienie błędów, ponieważ jego precyzja nie pozostawia miejsca dla wyobraźni osobom odpowiedzialnym za wykończenie budowy.

Usługi projektowania architektonicznego świadczy polska firma budowlana Ribet. Stawia ona przede wszystkim na projektowanie pod kątem wykonawczym i oferuje rozwiązania ułatwiające proces budowlany. Pomaga w tym zespół siedmiu architektów wspieranych przez doświadczonych kierowników budów, którzy proponują kompleksowe rozwiązania obejmujące mapy dla celów projektowych, badania geologiczne gruntu oraz warunki przyłączenia mediów.