Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

W związku z wysokimi cenami nieruchomości pochodzących z rynku pierwotnego wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań, dzięki którym będą mogli cieszyć się swoim własnym, wymarzonym lokum. Jedną z opcji jest zakup mieszkania do remontu. Czy jednak jest to opłacalny wybór?

Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczna. Dzięki upowszechnieniu się internetowych ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań, osoby zainteresowane nabyciem mieszkania pod remont zyskały użyteczne narzędzie do porównywania ofert i wyboru tej najatrakcyjniejszej, zarówno pod względem finansowym, jak i lokalizacyjnym.

Opłacalność inwestycji

A to właśnie potencjał lokalizacyjny, a nie stan techniczny mieszkania stanowi podstawowy czynnik determinujący wybór nieruchomości pod remont. Oczywiście musi ona spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, jednak ogrom prac, które należy włożyć, aby doprowadzić dane lokum do stanu używalności, nie odstrasza potencjalnych nabywców.

Po dokonaniu przebudowy, przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych napraw oraz zaadaptowaniu pomieszczeń do celów mieszkalnych posiadamy trzy opcje – wprowadzić się do wyremontowanego mieszkania, wynająć je innym lokatorom bądź sprzedać z zyskiem.

O tym, ile będziemy w stanie zarobić na nieruchomości decyduje wspomniany wyżej czynnik lokalizacyjny. Jeśli zatem kupujemy mieszkanie pod remont z myślą o jego późniejszej odsprzedaży, warto zadbać o to, aby znajdował się on w dobrze skomunikowanym miejscu, gdzie mieści się już niezbędna infrastruktura, taka jak żłobki, szkoły, sklepy czy też szpitale. W znaczący sposób podniesie to cenę naszej nieruchomości.

mieszkanie-do-remontu

Mieszkaniami tego typu zainteresowane są nie tylko osoby prywatne oraz inwestorzy, ale również firmy remontowo-budowlane z sektora mikro i małych przedsiębiorstw. Taki sposób prowadzenia działalności chroni je przed bankructwem i całkowitym zniknięciem z rynku. Nie dziwi zatem fakt, że w wielu agencjach nieruchomości oraz portalach internetowych, na których zamieszcza się ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań, lokale do remontu stanowią towar deficytowy.

Jak ograniczyć koszty remontu?

Do zakupu mieszkania do remontu zachęcają również utrzymujące się niskie ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych. Wszelkie prace naprawcze możemy wykonywać etapami, czekając na promocje określonych produktów, co dodatkowo odciąży budżet domowy. Aby ponieść jak najmniejsze koszty, remont warto przeprowadzić samodzielnie bądź korzystać z usług zaprzyjaźnionych ekip remontowych, które obniżą nieco cenę za swoje usługi.

Obecnie bowiem koszty robocizny w Polsce wzrosły. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup mieszkania pod remont, a nie posiadamy wystarczających kwalifikacji oraz umiejętności do jego przeprowadzenia, koszty adaptacji pomieszczeń do celów mieszkalnych mogą okazać się wyższe niż przypuszczaliśmy.

Jeśli brak nam fachowej wiedzy, nie warto parać się specjalistycznymi pracami remontowymi i wykończeniowymi. Nasze działania mogą bowiem przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i jedynie pogorszyć stan mieszkania, i tak wymagającego poprawek. Samodzielnie warto jednak wynieść niepotrzebne meble, zerwać tapetę ze ścian czy też zdemontować starą podłogę. Za wykonanie tych czynności nie będziemy musieli płacić ekipie remontowej, która zajmie się w tym czasie specjalistycznymi pracami.

Zakup mieszkania do remontu zawsze związany jest z pewnym ryzykiem niepowodzenia inwestycji. Nieruchomość może posiadać bowiem ukryte wady konstrukcyjne. W takim wypadku nawet gruntowne prace naprawcze mogą okazać się niewystarczające. Zanim zdecydujemy się na kupno takiego lokum, warto na oględziny zabrać ze sobą fachowca, który oceni, jaki zakres prac musi zostać przeprowadzony.