Błędy przy montażu okien dachowych a gwarancja

Poprawne zamontowanie okna dachowego jest kluczowe w późniejszym jego użytkowaniu. Jeśli nastąpiły błędy, które doprowadziły do uszkodzenia na przykład ramy okiennej, możemy mieć problem z gwarancją udzielaną przez producenta.

Jeśli nie mamy doświadczenia w montażu okien, warto wezwać fachowca. W takiej sytuacji nie warto myśleć o oszczędności, ponieważ błędy popełnione już na etapie montażu, mogą przysporzyć nam poważnych kłopotów w późniejszej eksploatacji. Oczywiście, może się zdarzyć, że także fachowiec nie ustrzeże się fatalnych potknięć, jednak gdy udzielił gwarancji na swoją pracę, warto ją wyegzekwować. Co jednak z gwarancją producenta?

Kiedy można utracić gwarancję?

Niestety, niewłaściwie wykonany montaż okna dachowego może przysporzyć nam dużych kłopotów, łącznie z utratą gwarancji producenta. Oczywiście nie w każdej sytuacji tak się stanie, ale producenci są bardzo wyczuleni na różne uszkodzenia, spowodowane niewłaściwym montażem. Najczęściej dzieje się tak z powodu przeciekania lub częstego zaparowania.

Nierzadko można także stracić gwarancję, gdy do zniszczenia okna dochodzi na skutek uszkodzenia kołnierza. Może to być spowodowane właśnie niewłaściwym montażem, gdy kołnierze Fakro lub innych producentów zostaną przykręcone dłuższymi niż podano w instrukcji wkrętami. To jednak nie wszystko, ponieważ gwarancję można stracić nawet wtedy, gdy użyjemy do montażu innych akcesoriów, niż zalecał producent, a także innego kołnierza. Przy okazji warto dodać, żeby unikać wszelkiego przewiercania ram okiennych.

Najczęstsze błędy montażowe

Producenci są w stanie szybko ocenić, czy dane uszkodzenia okien spowodowane zostały wadami produktu, czy też są konsekwencją niewłaściwego montażu. Wynika to również z faktu, że wiele błędów montażowych powtarza się, wywołując podobny skutek. Oto kilka przykładów.

Często zdarza się błędne wykonanie obróbki okna przeznaczonego do dachu. Przeważnie problem wynika z tego, że  folia dachowa nie zostaje właściwie połączona z ościeżnicą okienną, co doprowadza do przecieków. Obróbka okna może zostać także uszkodzona, gdy użyjemy zbyt długich wkrętów. Przeciekanie może być również wynikiem niewłaściwego mocowania kątowników montażowych, braku zamontowania rynienki nad oknem lub niewłaściwy dobór kołnierza uszczelniającego.

 To oczywiście tylko kilka przykładów z szerokiego katalogu grzechów niewłaściwie wykonanych prac. By tego uniknąć, warto korzystać z pomocy specjalistów, na przykład firmy Velset, co zagwarantuje poprawny montaż, a tym samym nie spowoduje utraty gwarancji producenta.